Ukrayna’dan ‘saldırı’ açıklaması, Moskova’da ‘İHA’ gözaltısı

Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın üst üste ikinci gün insansız hava araçları (İHA) ile saldırı düzenlediğini ileri sürdü. Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı, aralarında başkent Kiev’in de olduğu yedi bölge üzerindeki hava savunma sistemlerinin İran yapımı 27 İHA’nın tamamının imha edildiğini iddia etti. Yerel valinin açıklamasına göre, Vinnytsia kentinde konut olarak kullanılan bir binada, saldırı sonucu iki kişi öldü.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Ukrayna Hava Kuvvetleri ayrıca Rusya güçlerinin Ukrayna’nın doğu ve iç bölgelerine sekiz füze saldırısı düzenlediğini savundu. Ancak bu saldırı iddiaları ile ilgili başka detay verilmedi. Ukraynalı yetkililer, bundan bir gün önce de Rusya’nın ülkenin kuzeydoğusundaki sivil altyapıyı hedef aldığını açıklamıştı.

RUSYA: UKRAYNA ADINA İHA YAPIP UÇURAN BİR KİŞİ GÖZALTINDA

Öte yandan, Rusya’nın Federal Güvenlik Servisi’nden (FSB) 15 Mart Cuma günü yapılan açıklamada, Ukrayna adına İHA montajı yaptığı ve bu İHA’ları uçurduğu iddia edilen bir kişinin başkent Moskova’da ‘vatana ihanet’ suçlamasıyla gözaltına alındığı ifade edildi. Açıklamaya göre, Rusya vatandaşı şüpheli, atılı suçları işlediğini kabul etti.

FSB, konuya ilişkin açıklamasında, ismini vermediği şüpheli erkeğin, ‘Rusya Savunma Bakanlığı tesislerinin hemen yakınlarında yanlış hedefler oluşturmak için insansız hava araçları kurduğunu ve bu araçları uçurduğunu’ savundu. Rusya’nın Interfax haber ajansı da FSB’nin yayınladığını ifade ettiği bir videoya atıfla, şüphelinin son dönemde Rusya’ya sızma girişiminde bulunan Ukrayna yanlısı ‘Özgür Rusya Lejyonu’ mensubu olduğunu ileri sürdü.

Söz konusu açıklama, Rusya’da mevcut Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de yeniden seçilmek için yarıştığı, 3 gün sürecek seçimlerde oy kullanma işleminin başladığı gün yapıldı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x